Wybierz język: 
polskiangielskiniemieckisłowacki
 Szukaj   : 
Logowanie>>
Mapa strony >>


         WYSTAWA

        ŚWIATY RÓWNOLEGŁE

                ROMAN FLESZAR – malarstwo
                  EWA FLESZAR – rzeźba

                                   Wystawa będzie prezentowana do 22 kwietnia

 
fleszar.jpg


ArchiwumLista artykułów w archiwum z okresu 4 2018


 

 

 


 

 

250. ROCZNICA ZAWIĄZANIA KONFEDERACJI BARSKIEJ 1768-2018

Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni uprzejmie zaprasza
na specjalne Czwartkowe Spotkanie MuzealneDr Maria Czeppe
kierownik Pracowni Staropolskiej
w Redakcji Polskiego Słownika Biograficznego

przedstawi

 

 

Odcisk pieczęci konfederacji województwa krakowskiego w konfederacji barskiej, 1769. Źródło: Wikipedia

 

Barskie legendy i zagadki
czy pod Krakowem poległ generał Panin
jak Matka Boska wyratowała z opresji konfederata
niegodny bratanek biskupa-męczennika; ksiądz- rabuś
i inne barwne obrazy z czasów konfederackich działań.12 kwietnia 2018 roku,

godzina 17.30,

Rynek 20

 

 

Mijająca w 2018 roku 250. rocznica zawiązania Konfederacji Barskiej jest dobrą okazją, aby powrócić to tego nieco dziś już zapomnianego wydarzenia, rozmaicie zresztą ocenianego w polskiej historiografii. Niekiedy konfederacja postrzegana jest wręcz, jako pierwsze z powstań narodowych przeciw rosnącej kurateli Rosji na Rzecząpospolitą, innym znów razem widzi się w niej pospolitą ruchawkę, nawiązującą do warcholskich, źle przygotowanych i skoordynowanych wystąpień szlachty. Dylemat ten próbowało rozstrzygnąć wielu wybitnych historyków z prof. Władysławem Konopczyńskim na czele - autorem monumentalnej, dwutomowej monografii Konfederacja Barska (1936-1938), współtwórcą i pierwszym redaktorem naczelnym Polskiego Słownika Biograficznego. Dwoistość w ocenie wynika z rozmaitych i niejednorodnych obrazów, jakie łączą się z genezą, motywami oraz przebiegiem działań konfederacji.
Warto w tym miejscu przypomnieć fakt, że Bochnia posiada ważną pamiątkę z czasów konfederacji. W 1768 r. konfederaci zajęli miasto, które w owym czasie kilkakrotnie przechodziło z rąk do rąk w wyniku starć pomiędzy nimi i wojskami wiernymi królowi Stanisławowi Augustowi Poniatowskiemu. Byli to konfederaci z chorągwi pancernej pułkownika Cypriana Kieniewicza, którzy założyli swój obóz na wzgórzu Krzęczków. To oni przyszli w sukurs bocheńskiemu kościołowi parafialnemu św. Mikołaja, gdy podjęto decyzję o koniecznej budowie nowego ołtarza głównego. Otóż pułkownik Kieniewicz, jako tymczasowy administrator żup solnych z ramienia generalicji barskiej, wyasygnował na ten cel dwadzieścia beczek soli, a fundusz powiększyły składki konfederatów. W 1771 r. stanęły jednak w Bochni oddziały rosyjskie wspierające króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Dramat widma rozbioru Rzeczypospolitej dokonywał się. Łączono go później ze zjawiskiem krwawej komety (crepusculo horrendio), które bochnianie oglądali na wieczornym niebie 18 stycznia 1770 roku. O konfederatach przypomina dziś ołtarz.

 

W Bochni konfederaci z chorągwi pancernej pułkownika Cypriana Kieniewicza założyli swój obóz na wzgórzu Krzęczków. To właśnie oni przyszli w sukurs bocheńskiemu kościołowi parafialnemu św. Mikołaja, gdy podjęto decyzję o koniecznej budowie nowego ołtarza głównego. Kieniewicz, jako tymczasowy administrator żup solnych z ramienia generalicji barskiej, wyasygnował na ten cel 20 beczek soli, a fundusz powiększyły składki konfederatów, księży oraz wiernych. Ołtarz wykonał Piotr Kornecki z Gdowa i jego pracownia rzeźbiarsko-pozłotnicza.

 

 

 


DANE ADRESOWE
GODZINY OTWARCIA

Muzeum w Bochni

im. prof. Stanisława Fischera
Rynek 20, 32-700 Bochnia
tel/fax: +48 14 612 24 26
tel. +48 14 612 32 85
email: kontakt@muzeum.bochnia.pl

wt-pt w godz od 10.00 - 16.00
so-nd w godz od 10.00 - 14.00
Niedziela - WSTĘP WOLNY
poniedziałki nieczynne dla zwiedzających!!!
 Copyright © 2008 Muzeum im. prof. Stanisława Fischera w Bochni. Administrator
All rights reserved. Site design by Projektowanie Stron Internetowych