Muzeum w Bochni - Bardejov
  Wybierz język: 
polskiangielskiniemieckisłowacki
 Szukaj   : 
Logowanie>>
Mapa strony >>


    Entliczek, pentliczek, malowany koniczek,

                                    czyli zabawki na strychu…

   Wystawa czynna:

                           od 1 czerwca do 30 września 2018 roku.

 
lalki.jpg


Bardejov 02.09.2008.
Fragment rynku Bardejowskiego

Bardejów - miasto na Słowacji - leży niespełna dwadzieścia kilometrów od przejścia granicznego w Muszynce (ok. 130 km od Bochni). Istniał już przed 1241 rokiem jako ważny ośrodek na szlaku biegnącym z Polski. Trakt ten wiódł z Krakowa przez Bochnię, Lipnicę Murowaną, Czchów, Stary Sącz, Piwniczną do Preszowa i Koszyc. Status wolnego miasta królewskiego oraz liczne przywileje władców węgierskich uczyniły z Bardejowa wspaniały ośrodek handlu, rzemiosła i kultury porównywany z bogatymi Koszycami i Budą. Szczególny rozkwit przypadł na XV i XVI stulecie. W źródłach archiwalnych zarówno Bochni, jak i Bardejowa, zachowało się wiele śladów o kontaktach tego miasta, nie tylko z Krakowem, Nowym Sączem i Tarnowem, lecz również z Bochnią. Związane są przede wszystkim z handlem bocheńską solą i winem węgierskim przywożonym do Bochni w znacznych ilościach właśnie z Bardejowa.

W drugiej połowie XV wieku działał w rejonie Bardejowa, Preszowa i Koszyc malarz Mikołaj z Bochni - przedstawiciel krakowsko-sądeckiej szkoły malarstwa tablicowego. W księgach bocheńskich z XV i XVI Widok na rynek z wieży Bazylikiwieku znajdziemy liczne wzmianki o kupcach bardejowskich przywożących do Bochni wino węgierskie, jak choćby o Kwilonie - bogatym kupcu z Bardejowa, który zaopatrywał w wino gospody w Bochni. Także bocheński kupiec Maciej Irassowski prowadził na szeroką skalę handel z tamtejszymi kupcami, dowożąc do Bochni wybornego węgrzyna. Na początku XX wieku podróżował do Bardejowa nasz znakomity bocheński malarz Ludwik Stasiak tropiąc wytrwale ślady twórczości wybitnych rzeźbiarzy średniowiecza - Wita Stwosza i jego ucznia Pawła z Lewoczy. Fotografował wspaniały gotycki kościół św. Idziego i inne zabytki bardejowskiej architektury, wykonał też szereg rysunków i akwarel. Kierowane przez niego Wydawnictwo Dzieł Sztuki „Stella” opublikowało kilka ładnych pocztówek z zabytkami Bardejowa.
To, iż w Bardejowie zachowało się tak wiele cennych zabytków sztuki, miasto zawdzięcza paradoksalnie Wnętrze bazylikiczasom upadku i stagnacji, które rozpoczęły się wraz z wygaśnięciem powstań przeciw Habsburgom na początku XVIII wieku. Bardejów podupadł również z powodu radykalnej zmiany tras szlaków handlowych, natomiast przeobrażenia w dziewiętnastowiecznej gospodarce wywarły nań mało znaczący wpływ.
W Bardejowie przeszłość przemawia do nas dosłownie na każdym kroku. Ze względu na liczbę i rangę zabytków to wyjątkowo piękne miasto zostało w 2000 r. wpisane na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Znajdują się tam dobrze zachowane średniowieczne mury obronne z basztami i barbakanami, gotycki kościół farny św. Idziego z imponującym gotyckim wystrojem wnętrza oraz przepiękny rynek ze średniowiecznym ratuszem pośrodku. W jego wnętrzach prezentowane są znakomite zabytki tamtejszej kultury mieszczańskiej.
Wspomnieć też trzeba o licznych domach mieszczańskich wokół bardejowskiego rynku. Większość z nich Ratusz Bardejowskinosi cechy gotyckie, renesansowe i barokowe, zachwycając mnóstwem detali rzeźbiarskich i malarskich.
Kontakty handlowe i dokonania Stasiaka stały u początków kontaktów pomiędzy muzeami z Bochni i Bardejowa. W 2002 r. muzeum bocheńskie pokazało tam wystawę „Śladami Wita Stwosza i Mistrza Pawła. Ludwik Stasiak w Lewoczy, Kieżmarku, Bardejowie i...”. Rok temu mieszkańcy Bardejowa mieli okazję podziwiać nasze świetne bocheńskie zbiory sztuki chińskiej. Bochnianie zobaczyli zaś ikony ze św. Mikołajem (bardiowskie muzeum posiada najlepszą tego typu kolekcję na Słowacji) oraz wystawę „Od gotyku do neogotyku” - ukazującą imponujące osiągnięcia rzeźbiarzy z Bardejowa.

 

Tekst: Jan Flasza ©

Zdjęcia pochodzą ze strony: http://www.e-bardejov.sk/; Copyright 2003 © KREATIV, Bardejov www.kreativ.sk

 

 


DANE ADRESOWE
GODZINY OTWARCIA

Muzeum w Bochni

im. prof. Stanisława Fischera
Rynek 20, 32-700 Bochnia
tel/fax: +48 14 612 24 26
tel. +48 14 612 32 85
email: kontakt@muzeum.bochnia.pl

wt-pt w godz od 10.00 - 16.00
so-nd w godz od 10.00 - 14.00
Niedziela - WSTĘP WOLNY
poniedziałki nieczynne dla zwiedzających!!!
 Copyright © 2008 Muzeum im. prof. Stanisława Fischera w Bochni. Administrator
All rights reserved. Site design by Projektowanie Stron Internetowych