Muzeum w Bochni - Edukacja
  Wybierz język: 
polskiangielskiniemieckisłowacki
 Szukaj   : 
Logowanie>>
Mapa strony >>


    Entliczek, pentliczek, malowany koniczek,

                                    czyli zabawki na strychu…

   Wystawa czynna:

                           od 1 czerwca do 30 września 2018 roku.

 
lalki.jpg


Działalność Edukacyjna 23.11.2011.
Muzeum od wielu lat prowadzi intensywną działalność edukacyjną. Nasza oferta skierowana jest do różnych grup wiekowych (od dzieci w wieku przedszkolnym, po młodzież licealną) i obejmuje różnorodny zakres tematyczny zajęć. Od specjalistycznych tematów z zakresu historii, archeologii, historii sztuki, etnografii; po zagadnienia z przeszłości regionu bocheńskiego w ramach szeroko pojętej "ścieżki regionalnej".
Zajęcia w Muzeum prowadzone są w oparciu o własne zbiory muzealne, co znacznie uatrakcyjnia zajęcia, w trakcie których młodzież może zobaczyć lub dotknąć szereg eksponatów, rzadko niekiedy pokazywanych. Zajęcia dostosowane są do różnych grup wiekowych, tak aby wzbudzić zainteresowanie, nauczyć, wreszcie zachęcić młodzież do odwiedzania muzeów.Obecnie proponujemy wszystkim zainteresowanym następujące zajęcia w Muzeum: 
 
 

LEKCJE MUZEALNE

 

Anetta Stachoń serdecznie zaprasza nauczycieli i dzieci z klas IV-VI szkół podstawowych oraz młodzież gimnazjalną i licealną z Bochni i regionu do udziału w lekcjach muzealnych, celem pogłębienia wiedzy uczniów i uzupełnienia programu szkolnego o nowe, regionalne treści.
Lekcja – w formie wykładu połączonego z prezentacją multimedialną albo bezpośrednią prezentacją wybranych eksponatów – prowadzona jest w jednej z sal Muzeum i trwa 45-60 minut. Jej ostatnia faza przeznaczona jest na indywidualne pytania i wnioski uczestników. Obecność opiekuna (nauczyciela) podczas lekcji jest obowiązkowa. Koszt lekcji wynosi 4 zł. od osoby ( tyle samo co ulgowy wstęp do Muzeum), przy czym jedna grupa nie może przekraczać 30 osób. Temat i termin lekcji należy uzgodnić co najmniej z siedmiodniowym wyprzedzeniem z prowadzącą – p. Anettą Stachoń pod numerem telefonu: (14) 61-232-85 lub 660-70-90-13 w godzinach pracy Muzeum (tj. od 8.00 do 15.30) albo pocztą elektroniczną pisząc na adres: anettastachon@gmail.com

Proponujemy następujące tematy lekcji:

 

   1. BOCHNIA W FORMACIE 9 X 14. POCZTÓWKA - powstanie i rozwój na przykładzie dawnych widoków miasta.

    

   2. NASZE IMIONA – etymologia i znaczenie.

    

   3. NASZE NAZWISKA – etymologia i znaczenie.

    

   4. ZAPOMNIANE ŚREDNIOWIECZNE RZEMIOSŁA I ZAWODY oraz ich odniesienia do współczesności

    

   5. CZAROWNICE – fakty i mity. Procesy czarownic na Bocheńszczyźnie.

    

   6. CZYSTOŚĆ I BRUD – o higienie naszych przodków.

    

   7. MISTRZ MAŁODOBRY. Tortury, wyroki, handel skazańcami. Rola i obowiązki kata w dawnej Polsce. (NOWOŚĆ)

    

   8. ULICE GALERIAMI SZTUKI. Polski plakat socrealistyczny: treści, symbolika, autorzy.

    

   9. ŚWIĄTYNIA SYBILLI pierwsze nowożytne muzeum na ziemiach polskich.

    

   10. OSOBLIWE I NIEZWYKŁE MUZEA W POLSCE I NA ŚWIECIE.

    

   11. PERU - KRAJ DZIECI SŁOŃCA. Historia, kultura, opowieści z podróży.

    

   12. SPANIE, SEN, ZASYPIANIE. Przepisy medycyny ludowej na problemy ze snem... i nie tylko. (NOWOŚĆ)

    

   13. POTWORY I SPÓŁKA. Bestie z mitów, legend i wierzeń.

    

   14. Okrutna historia MEDYCYNY. (NOWOŚĆ)

    

    

    

    POZNAJĘ MUZEUM

 

Lekcja Muzealna - Poznaję Muzeum
Zapraszam także na lekcje muzealne dla przedszkolaków i dzieci z klas 0, I, II, i III szkół podstawowych z Bochni i regionu bocheńskiego. Celem pierwszej lekcji jest zapoznanie najmłodszych odbiorców kultury z ideą i historią muzeum, pojęciami obiektu i ekspozycji muzealnej. Zwiedzanie połączone zostało z zabawą i aktywnym zaangażowaniem dzieci w werbalne i graficzne definiowanie i opisywanie muzeum. Kolejne lekcje, zgodnie z życzeniem zainteresowanych, dotyczyć mogą: historii miasta, podstawowych pojęć z zakresu malarstwa lub architektury, etymologii imion i nazwisk, starej fotografii, archeologii regionu, zwyczajów świątecznych (wielkanocnych i bożonarodzeniowych).

Orientacyjny czas lekcji wynosi od 90 do 120 minut (możliwe jest jej skrócenie po wcześniejszym uzgodnieniu). Koszt 4 zł od dziecka, opiekun wchodzi bezpłatnie. Obecność opiekuna (nauczyciela) podczas lekcji jest obowiązkowa. Grupa nie może przekraczać 30 osób. Wymagane jest przyniesienie przez dzieci obuwia na zmianę.

Zgłoszenia na lekcje przyjmowane są osobiście, telefonicznie (61-232-85; fax.61-224-26) lub pocztą elektroniczną (anettastachon@gmail.com lub anetta.stachon@muzeum.bochnia.pl) w godzinach pracy muzeum ( tj. od 8.00 do 15.30) przez p. Anettę Stachoń. Termin lekcji należy uzgodnić co najmniej z siedmiodniowym wyprzedzeniem.
Serdecznie zapraszamy !

 
 
 

Starodruki w zbiorach bocheńskiego muzeum

 

 Podczas zajęć odbywających się w Sali Portretowej Muzeum Jan Flasza prezentuje na wybranych przykładach historyczny rozwój form książki drukowanej – od wynalazku druku przez Jana Gutenberga w połowie XV wieku do roku 1800. Zajęcia cieszą się szczególnym powodzeniem ze względu na fakt, że uczestnicy pod kierunkiem prowadzącego mają możliwość poznawania poszczególnych obiektów z autopsji, a zatem bezpośredniego kontaktu z wybitnymi zabytkami drukarstwa europejskiego. Adresowane są do uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Uczniowie poznają między innymi druki wydane przez Antoniego Kobergera w Norymberdze (1481 r.), Petera Dracha w Spirze (1489 r.), Jana Rubeusa w Wenecji (1492 r.) i innych znanych wówczas drukarzy niemieckich, włoskich, francuskich i niderlandzkich. Niewątpliwą atrakcją jest pokaz druków z XVI wieku wydanych przez czołowe wówczas oficyny - w Amsterdamie, Bazylei, Kolonii, Lejdzie, Lyonie, Norymberdze, a także najważniejsze drukarnie działające w Polsce (Hieronima Wietora, Łazarza Andrysowicza, Jana Januszowskiego). Prawdziwe cymelia stanowią trzy druki renesansowe ocalałe z biblioteki Piotra Kmity - wojewody krakowskiego i właściciela Wiśnicza. Prowadzący omawia na praktycznych przykładach zmiany, jakie zachodziły w formie książki, a więc w zakresie przemian pisma, zdobnictwa, ilustracji, zastosowania papieru i oprawy. Licząca kilkaset jednostek kolekcja w zbiorach bocheńskiego muzeum dostarcza wielu fascynujących przykładów w tym zakresie.

Orientacyjny czas lekcji wynosi od 60 do 90 minut (możliwe jest jego skrócenie po wcześniejszym uzgodnieniu). Koszt 4 zł od ucznia, opiekun wchodzi bezpłatnie. Grupa nie powinna przekraczać zasadniczo 40 osób.

W sprawie ustalenia terminu zajęć prosimy o bezpośredni kontakt z Janem Flaszą, tel/fax (014) 612 24 26; (014) 612 32 85; e-mail: kontakt@muzeum.bochnia.pl . Termin lekcji należy uzgodnić co najmniej z siedmiodniowym wyprzedzeniem.

Podpisy do ilustracji:
1.Jan Gutenberg, złotnik z Moguncji, uznawany za wynalazcę druku.
2.Największym walorem zajęć jest możliwość poznawania przez uczestników z autopsji wybitnych zabytków drukarstwa ze zbiorów Muzeum w Bochni. 

 

Zapraszamy na lekcje muzealne

przybliżające historię i kulturę Żydów bocheńskich

które prowadzi

Iwona Zawidzka

 

Proponowane tematy to:

 

 
 
1.Bochnia i bochnianie w pamiętniku Hani Aussenberg.
2.Cmentarz żydowski w Bochni.
3.Domy modlitwy Żydów bocheńskich.
4.Getto w Bochni.
5.Cmentarze….
jednocześnie proponujemy lekcje na temat innych cmentarzy znajdujących się na terenie Bochni i powiatu bocheńskiego.
 
 
 
 
 
..........................................
 
Zainteresowanych lekcją na jeden z zaproponowanych tematów prosimy o kontakt
telefoniczny z prowadzącą, Iwoną Zawidzką (tel. +146123285, +146122426),
od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.30 do 15.30
lub mailowo iwona.zawidzka@muzeum.bochnia.pl z kilku dniowym wyprzedzeniem.
 
 
 


Archeologia Człowieka

Zróżnicowane tematycznie zajęcia o charakterze konwersatoryjnym dla młodzieży szkół średnich z zakresu archeologii i antropologii kultury.

 

 

 

Archeologia Regionu Bocheńskiego

 

Krótka prezentacja dziejów osadnictwa pradziejowego na Pogórzu Karpackim i Ziemi Bocheńskiej (dla młodzieży młodszej i nieco starszej)

 

 

Archeologia Dla Dzieci

 
Przygotowana specjalnie dla uczniów klas IV-VI prezentacja pokazująca dzieje Człowieka od momentu opanowania przez Niego ognia po początki okresu średniowiecza - widziane okiem archeologa.
 
W sprawie ustalenia terminu zajęć prosimy o bezpośredni kontakt z Markiem Materną, tel/fax (014) 612 24 26; (014) 612 32 85; e-mail: marek.materna@muzeum.bochnia.pl . Termin lekcji należy uzgodnić co najmniej z siedmiodniowym wyprzedzeniem.
 

 

 


 


DANE ADRESOWE
GODZINY OTWARCIA

Muzeum w Bochni

im. prof. Stanisława Fischera
Rynek 20, 32-700 Bochnia
tel/fax: +48 14 612 24 26
tel. +48 14 612 32 85
email: kontakt@muzeum.bochnia.pl

wt-pt w godz od 10.00 - 16.00
so-nd w godz od 10.00 - 14.00
Niedziela - WSTĘP WOLNY
poniedziałki nieczynne dla zwiedzających!!!
 Copyright © 2008 Muzeum im. prof. Stanisława Fischera w Bochni. Administrator
All rights reserved. Site design by Projektowanie Stron Internetowych