Muzeum w Bochni - Muzeum im. Stanisława Fischera. Renowacja – nowe przestrzenie sztuki
  Wybierz język: 
polskiangielskiniemieckisłowacki
 Vyhľadať   : 
Užívateľské meno>>
Mapa strony >>


nie ma jeszcze tlumaczenia...

    Entliczek, pentliczek, malowany koniczek,

                                    czyli zabawki na strychu…

   Wystawa czynna:

                           od 1 czerwca do 30 września 2018 roku.

 
lalki.jpg


Muzeum im. Stanisława Fischera. Renowacja – nowe przestrzenie sztuki 29.08.2014.
nie ma jeszcze tlumaczenia...

 

 


 

 

 

Najpiękniejszy na bocheńskim Rynku
Muzeum im. Stanisława Fischera. Renowacja – nowe przestrzenie sztuki

 

 

 Renowacja budynku Muzeum im. St. Fischera w Bochni

MRPO.03.02.01-12-351/10

Działanie 3.2. Rozwój produktu dziedzictwa kulturowego

Schemat A Dziedzictwo kulturowe i rewaloryzacja układów przestrzennych.

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach

Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.

Fundusze europejskie dla Małopolski

 

 

 

 

 

 

 

Renowacja
Pod względem architektonicznym jest to najpiękniejszy budynek na bocheńskim Rynku. Zwłaszcza teraz, gdy w wyniku przeprowadzonego remontu odzyskał dawny blask. Obok kopalni soli i bazyliki św. Mikołaja należy do najcenniejszych zabytków Bochni – jest wpisany do rejestru pod numerem A-2/ Małopolska.
Zadanie pod nazwą: „Renowacja budynku Muzeum im. St. Fischera w Bochni MRPO.03.02.01-12-351/10 Działanie 3.2. Rozwój produktu dziedzictwa kulturowego Schemat A Dziedzictwo kulturowe i rewaloryzacja układów przestrzennych Małopolski Regionalny Program Operacyjny na lata 2007 – 2013” zrealizowała w okresie od 13 marca 2013 do 10 lipca 2014 r. firma Budownictwo i Nieruchomości Broszkiewicz Przemysław z Bochni.

Roboty objęły swoim zakresem: remont konstrukcji drewnianej dachu z poszyciem poprzez renowację i wzmocnienie drewnianej konstrukcji oraz wymianę poszycia a także wykonanie stropu stalowo-drewnianego w celu adaptacji poddasza. Jest to całkowicie nowa konstrukcja oparta na ścianach nośnych; stary strop będzie teraz pełnił jedynie funkcję sufitu dla pomieszczeń piętra. Na tym etapie realizacji inwestycji dach nie został rozebrany, nie ściągnięto także dachówki. Należy to podkreślić z uwagi na fakt, że Muzeum przez cały czas prowadziło działalność dla publiczności organizując, zgodnie z rocznym programem, wszystkie zaplanowane Czwartkowe Spotkania Muzealne i wystawy czasowe. Ogółem do wykonania nowego stropu zużyto 50 ton stali!
Zbudowano także nową klatkę schodową pomiędzy piętrem i poddaszem, spójną pod względem stylistycznym z dotąd istniejącą klatką wiodącą z parteru na piętro. Wykonano wzmocnienie elementów więźby dachowej. Wymieniono jej uszkodzone elementy na identyczne (zarówno w wymiarach jak i rodzaju drewna), odnowiono i wzmocniono wszystkie węzły, które zostały na nowo zaczopowane i zakołkowane, przeprowadzono konserwację całej konstrukcji dachowej. Następnym etapem było wykonanie docieplenia od zewnątrz płytami poliuretanowymi PIR z obustronną powłoką z włókniny mineralnej i wymiana poszycia dachowego. Po ściągnięciu starej dachówki dokonano koniecznej wymiany łat i położono „w łuskę” dachówkę karpiówkę niemieckiej firmy „Creaton”. Wszystkie obróbki zostały wykonane w miedzi, zarówno okucia jak i rynny. W dachu wschodniego skrzydła budynku wykonano okna połaciowe, które doświetlają pomieszczenie biurowe, na całej powierzchni podłogi adaptowanego poddasza ułożono parkiet.
Sporym wyzwaniem konserwatorskim było odnowienie tynków w technice sgraffito, wymiana i konserwacja stolarki drewnianej (okna skrzynkowe) i metalowej. Stare sosnowe okna w całym budynku zostały zastąpione nowymi, dębowymi. Ponadto przeprowadzono renowację cokołu z piaskowca i przypory, odnowiono dwie tablice memoratywne: Miasto-Bochnia Swoim Bohaterom 1920-1930 oraz 1000-lecie Państwa Polskiego, odnowiono przyścienny pomnik Stanisława Fischera, odnowiono kraty okienne, przeprowadzono iniekcję ciśnieniową ściany skrzydła wschodniego, naprawiono system odprowadzania wód opadowych przy ścianie południowej, wykonano pełną renowację ogrodzenia z przemurowaniem uszkodzonych fragmentów i rekonstrukcję bramy wjazdowej.

 

 

Nowe przestrzenie sztuki
Dane techniczne budynku są następujące: powierzchnia zabudowy: 600 m kw., powierzchnia użytkowa: 1572,4 m kw., kubatura: 7 800 m sześc., liczba kondygnacji podziemnych: 1, liczba kondygnacji nadziemnych: 3, wysokość: 17 m, powierzchnia dachu: 931,78 m kw. W wyniku remontu uzyskano 312,4 m kw. powierzchni.
Przeprowadzona renowacja nie tylko ratuje zabytkową substancję przedłużając jej trwanie i zachowanie dla przyszłych pokoleń, ale także przyczynia się wydatnie do podniesienia estetyki obiektu a zatem i bocheńskiego Rynku. Wychodzi zarazem naprzeciw rosnącym potrzebom Muzeum dając niepowtarzalne możliwości dla prezentowania jego bogatych zbiorów. Nowe atrakcyjne przestrzenie będą sprzyjać prezentacji sztuki w najszerszym jej rozumieniu oraz kulturalnej edukacji kolejnych pokoleń bochnian. Pozwalają bowiem na wykorzystanie znacznej powierzchni i kubatury strychu, dotąd całkowicie bezużytecznej, dla potrzeb wystawienniczych i edukacyjno-oświatowych. Pod pojęciem renowacji budynku należy rozumieć nie tylko wydobycie cennych, niepowtarzalnych walorów architektonicznych i estetycznych (w tym przypadku wyeksponowanie imponującej zabytkowej więźby), ale także takie przekształcenie obiektu, aby pozwoliło to stworzyć nową jakość i nową perspektywę dla realizowania nowoczesnych form pracy muzealnej. Adaptowane poddasze stwarza pod tym względem całą paletę możliwości, dając możliwość elastycznego kształtowania wnętrza. Dzięki temu Muzeum będzie mogło, korzystając ze swojego dotychczasowego dorobku, rozwinąć nowoczesne formy działalności dostosowane do oczekiwań współczesnego odbiorcy prezentując Bochnię, jej ośmiowiekową historię, piękną tradycję i wartościową kulturę w sposób godny, kompetentny i poglądowy, na co Bochnia jako ważny ośrodek historyczny z całą pewnością zasługuje.

J.F.

 

 
< Predchádzajúci


nie ma jeszcze tlumaczenia...
DANE ADRESOWE
GODZINY OTWARCIA

Muzeum w Bochni

im. prof. Stanisława Fischera
Rynek 20, 32-700 Bochnia
tel/fax: +48 14 612 24 26
tel. +48 14 612 32 85
email: kontakt@muzeum.bochnia.pl

wt-pt w godz od 10.00 - 16.00
so-nd w godz od 10.00 - 14.00
Niedziela - WSTĘP WOLNY
poniedziałki nieczynne dla zwiedzających!!!
 Copyright © 2008 Muzeum im. prof. Stanisława Fischera w Bochni. Administrator
All rights reserved. Site design by Projektowanie Stron Internetowych