
EDYCJA XXXIII

Wrzesień 1939 z wojną prowadzoną na dwa fronty, mord w Katyniu 1940 i zajęcie kolejnych ziem polskich przez wojska sowieckie w latach 1944-1945 – to daty w naszych dziejach najnowszych, które spowodowały eksterminację korpusu oficerskiego II Rzeczypospolitej i w ogóle znacznej części inteligencji. Zarazem po zakończeniu wojny nastąpiło poważne okaleczenie terytorium przedwojennego państwa na wschodzie i stworzenie zupełnie nowej sytuacji przy granicach zachodnich. W rezultacie międzynarodowych postanowień Polacy zostali skazani na poważne translokacje wielkich grup ludności i rządy samozwańczej władzy zaprowadzane pod obcą kuratelą. Osłabiło to poważnie, lecz nigdy do końca nie zniszczyło, etos Drugiej Rzeczypospolitej, dzięki któremu z powodzeniem odbudowano państwo po długiej nocy zaborów. Jego siła brała się między innymi stąd, że odwoływano się do chlubnych momentów - udanych zmagań z Moskwą od początku XVI wieku z walnym zwycięstwem pod Orszą na czele, zaś w siedemnastym stuleciu spektakularnych sukcesów w starciach ze Szwedami pod Kircholmem i Turcją pod Chocimiem i Wiedniem, gdy z wielką mocą zajaśniał talent wojenny króla Jana III Sobieskiego. Tym między innymi aspektom naszych dziejów, budującym i wzmacniającym narodową tożsamość, poświęcimy szczególną uwagę w kontekście przeszłości regionu także w roku 2015.
Omnia principia parva sunt – wszelkie początki są skromne. Tak z pewnością było w styczniu 1983 roku, kiedy rozpoczęliśmy cykl pod nazwą Czwartkowe Spotkania Muzealne. Doświadczenia lat kolejnych, w szczególności ostatnich, wskazują jednak że wciąż cieszą się żywym zainteresowaniem publiczności, które, w przypadku tematyki o charakterze lokalnym, rośnie.
Serdecznie zapraszamy! .
Program Spotkań Czwartkowych 2015
22 stycznia –
Bochnia 1944-1945:
- Rafał Podsiadło (Niepołomice),
Linia Stellung a2 i jej przebieg na terenie Bochni;
- Jarosław Kucybała (Bochnia),
Walki pomiędzy Trzcianą i Ubrzeżą w powiecie bocheńskim w styczniu 1945 roku;
- Grzegorz Gaweł (Kraków),
Jan Dubaniowski „Salwa”, żołnierz ziemi bocheńskiej przypisany.
26 lutego –
dr Maria Czeppe (PAN w Krakowie,
Pracownia Staropolska Polskiego Słownika Biograficznego), Historię tworzą ludzie…
19 marca –
Agnieszka Żołna-Zdunek i Zbigniew Urbański (Lipnica Murowana),
Jak się robi palmy w Lipnicy?
16 kwietnia –
Roman Włodek (Kraków),
Złote lata filmu żydowskiego.
7 maja –
Justyna Bodurka (Muzeum w Bochni),
Rajbrot – z dziejów niezwykłej miejscowości.
18 czerwca –
Janina Kęsek (Muzeum w Bochni),
Saga bocheńska – miejsca i ludzie. Historie prawdziwe i prawdopodobne.
17 września –
Ryszard Rybka (Damienice),
Etos kawalerii w latach II Rzeczypospolitej.
15 października –
Janusz Paprota (Bochnia),
„Potop szwedzki” na ziemi bocheńskiej.
19 listopada –
dr Iwona Zawidzka (Muzeum w Bochni),
Polacy ratujący Żydów, czyli Sprawiedliwi spośród nas.
3 grudnia –
dr Piotr Langer (Politechnika Krakowska),
Solnymi szlakami Europy.
______
Czwartkowe Spotkania Muzealne, organizowane nieprzerwanie od stycznia 1983 roku, w 2001 zostały uhonorowane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prestiżową nagrodą „Sybilli” w kategorii: program promocyjny, edukacyjny i oświatowo-wychowawczy.
|