Choose language: 
polskiangielskiniemieckisłowacki
 Search   : 
User Login>>
Site map >>


nie ma jeszcze tlumaczenia...

 

   ZAPRASZAMY

      Galeria Strych Muzealny -

    Wystawa Młodej Plastyki Bocheńskiej

                       wystawa czynna do 4 lutego 2018 roku

 
wmpb.jpg


CzSM 2018 -- Adam Wójcik - Kopalnia siarki w Swoszowicach 1415-1884 10.01.2018.
nie ma jeszcze tlumaczenia...

 

 


 

Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni

uprzejmie zaprasza na pierwsze w 2018 roku

 

 

18 stycznia, godzina 17.30

dr Adam Wójcik

(Muzeum Polskiego Przemysłu Siarkowego w Tarnobrzegu)
wygłosi wykład pt.

 

 

Kopalnia siarki w Swoszowicach 1415-1884Polska jest krajem posiadającym najdłuższe tradycje górnictwa siarkowego na świecie. Pierwsze kopalnie siarki powstały w XV wieku w podkrakowskich Swoszowicach - przez ponad trzysta lat był to jedyny w Europie ośrodek wydobywczy siarki, działający do 1884 roku. W końcu XVIII wieku w kilkunastu innych miejscowościach powstały następne kopalnie siarki, jednak były one znacznie mniejsze od tych swoszowickich. Ostatnia z nich w Posądzy k. Wiślicy zakończyła działalność w 1921 roku. Wydobywanie siarki w Polsce wznowiono dopiero po II wojnie światowej, kiedy pod Tarnobrzegiem zostały odkryte niezwykle bogate złoża "żółtego złota". W krótkim czasie powstało Tarnobrzeskie Zagłębie Siarkowe, którego produkcja zaspokajała połowę potrzeb światowych na siarkę rodzimą. Wynalezienie w końcu XX wieku lepszych metod oczyszczania surowców energetycznych spowodowało likwidację kopalni siarki na całym świecie. Z oczyszczania ropy naftowej, gazu ziemnego i węgla kamiennego pozyskuje się dziś siarkę jako produkt uboczny (odpadowy). Nasze ponad sześciowiekowe tradycje górnictwa siarkowego kontynuuje jedyna czynna dziś na świecie kopalnia w Osieku k. Połańca.
Należy przypomnieć, że na przełomie XVIII i XIX wieku, kiedy władze austriackie dokonywały reorganizacji zarządzania żupami bocheńską i wielicką, przez krótki okres kopalnie siarki w Swoszowicach tworzyły z nimi jedno przedsiębiorstwo.
Bardzo interesującej historii polskiego górnictwa siarkowego i innych ciekawostkach związanych z siarką będzie poświęcone styczniowe Czwartkowe Spotkanie Muzealne.


dr Adam Wójcik - historyk sztuki, przed laty pracownik Muzeum w Bochni, potem Wojewódzki Konserwator Zabytków w Tarnobrzegu, założyciel i wieloletni dyrektor Muzeum Historycznego m. Tarnobrzega, w ramach którego stworzył Muzeum - Zamek Tarnowskich w Tarnobrzegu - Dzikowie oraz jego Oddział - Muzeum Polskiego Przemysłu Siarkowego, którym obecnie kieruje. Honorowy Obywatel Tarnobrzega, za zasługi dla rozwoju muzealnictwa polskiego odznaczony srebrnym medalem Zasłużony Kulturze - Gloria Artis oraz srebrnym Krzyżem Zasługi. Jest jedynym muzealnikiem w Polsce zajmującym się dziejami górnictwa siarkowego.

 

 

 
< Prev   Next >


nie ma jeszcze tlumaczenia...
DANE ADRESOWE
GODZINY OTWARCIA

Muzeum w Bochni

im. prof. Stanisława Fischera
Rynek 20, 32-700 Bochnia
tel/fax: +48 14 612 24 26
tel. +48 14 612 32 85
email: kontakt@muzeum.bochnia.pl

wt-pt w godz od 10.00 - 16.00
so-nd w godz od 10.00 - 14.00
Niedziela - WSTĘP WOLNY
poniedziałki nieczynne dla zwiedzających!!!
 Copyright © 2008 Muzeum im. prof. Stanisława Fischera w Bochni. Administrator
All rights reserved. Site design by Projektowanie Stron Internetowych